Na pewno nie wiedziałeś tego o transformatorach - energetycznie

transformatory żywiczne

Czym są transformatory?

Czym są transformatory? Są to elektroniczne maszyny, które przenoszą energię elektryczną prądu z jednego obwodu elektrycznego do drugiego. Elementami transformatora są stalowy rdzeń i cewek (z miedzi lub aluminium). Rdzeń to obwód magne

Na pewno nie wiedziałeś tego o transformatorach - energetycznie transformatory żywiczne
tyczny, który przewodzi strumień magnetyczny.
Na rynku występuje bardzo wiele różnorodnych transformatorów. Wyróżniamy kilka typów tego urządzenia; transformatory energetyczne (wysoka moc), trójfazowe (stosowane w przemyśle), jednofazowe (głównie w urządzeniach AGD), przekładniki (wysokie napięcia), autotransformatory, transformatory toroidalne (oświetleniowe).
Transformatory elektryczne, inaczej zwane energetycznymi, są używane w elektroenergetyce - podczas przetwarzania energii elektrycznej. Działają na zasadzie indukcji, są urządzeniami statycznymi.
Każde transformatory elektryczne mają swoje oznaczenia w katalogach, w cennikach, w prospektach.
Transformatory są stosowane w bardzo wielu różnych dziedzinach życia; w przemyśle, czy też produkcji. Stąd fakt, że zachodzi potrzeba istnienia bardzo wielu różnych transformatorów.
Transformatory znajdują się w stacjach przesyłowych prądu o wysokim napięciu. Jeśli chodzi o życie codzienne znajdują one zastosowanie w agregatach spawalniczych, zasilaczach do żarówek energooszczędnych, w odbiornikach radiowych.
Jak widać, transformatory elektryczne są potrzebne w bardzo wielu dziedzinach. Elektrownie, zakłady przemysłowe, a nawet małe firmy...One potrzebują tych urządzeń do funkcjonowania, są one po prostu niezbędne.


Pierwsze transformatory w Polsce

Transformatory są urządzeniami powszechnie stosowanymi w elektroenergetyce. Służą one do zmiany wartości ładunku elektrycznego prądu przesyłanego pomiędzy różnymi obwodami a następnie do dystrybucji energii elektrycznej.

Mało kto wie, że pierwsze transformatory elektryczne powstały w Polsce a ich konstruktorem był Michał Dobrowolski -wynalazca polskiego pochodzenia. Obecnie istnieją na rynku różne transformatory. Ich podział jest uzależniony od wielu czynników. Transformatory dzieli pod kątem ich konstrukcji, mocy, parametrów i charakterystyki pracy. Warunki wykorzystania, w jakich można użytkować transformatory elektryczne są ściśle określone i muszą być przestrzegane. W przeciwnym wypadku uszkodzenie transformatorów wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Warunki, o których mowa dotyczą głównie pomiarów wilgotności, pomiarów wysokościowych i temperaturowych. Transformatory elektryczne zostały zaprojektowane do strefy klimatu umiarkowanego, ze średnimi dziennymi temperaturami powietrza. Transformatory elektryczne muszą być umieszczane również w przewiewnych miejscach, na dworze lub w pomieszczeniach ze stałym dostępem powietrza. Transformatory elektryczne mają także ściśle określony zakres temperatur, w jakim mogą pracować. Są nimi temperatury w przedziale -25 do +40 stopni Celsjusza. Transformatory zaprojektowane są i dostosowane do warunków klimatycznych w taki sposób, by mogły stale pracować.

Transformatory, w tym również transformatory elektryczne wykorzystywane są na wielu polach polskiej gospodarki. Jednak ich podstawowym celem jest przetwarzanie energii i przesyłanie jej do klienta końcowego, jakim jest każdy z nas.


Gdzie można znaleźć transformator w naszym życiu?

Są takie maszyny, z którymi mamy do czynienia każdego dnia w różnych miejscach, jednak nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Do takich urządzeń możemy na przykład zaliczyć transformatory. To bardzo specyficzne urządzenia, których działanie jest bardzo istotne dla różnych branży i całej gospodarki. Tak naprawdę to dzięki nim można korzystać z energii elektrycznej, odpowiednio przetworzonej. Dzięki ich specyficznej budowie, mogą one zmieniać napięcie w sieci wysokiego napięcia, na taką energię, którą można wykorzystać w zwykłych domowych warunkach. Możemy wyróżnić kilka rodzajów transformatorów, każdy z nich ma inne przeznaczenie i specyfikację.
Pierwszą z kategorii transformatorów są stacje transformatorowe. Są to specjalne stacje elektroenergetyczne, rozdzielają one energię elektryczną na różne poziomy napięć. Inną kategorią są transformatory elektryczne bezpieczeństwa. Zmniejszają one poziom napięcie do bezpiecznego poziomu. Następnie możemy wymienić urządzenia probiercze, których używa się przy badaniach elektrycznych. W następnej kolejności możemy wymienić urządzenia separacyjne, spawalnicze i głośnikowe. Te ostatnie jak sama nazwa wskazuje, służą do przekazywania energii do głośników.
Transformator ma bardzo szerokie zastosowanie, w życiu codziennym i w każdej branży. Bez transformatorów energia elektryczna nie była by w odpowiedni sposób przekazywana do innych urządzeń. Ich działanie jest bardzo precyzyjne, dokładne i sprawne, bardzo rzadko zawodzą a i w takich wypadkach można je szybko naprawić.



© 2019 http://energetycznie.informator.lezajsk.pl/